Yellen, Çin’in ekonomik istismarına karşı savaşmak için ‘tüm araçları’ kullanacağına söz verdi

0
13

Hazine Bakanı adayı Janet YellenJanet Louise YellenOn The Money: GameStop tartışması hakkında beş soru | Biden, Yellen yeni yardım için hızlı harekete geçme çağrısı Milletvekilleri, SALT kesintisindeki üst sınırın kaldırılması için tasarıyı teklif etti Biden, Yellen, koronavirüs yardım paketi için hızlı eylem çağrısı DAHA FAZLASI Salı günü yaptığı açıklamada, Biden yönetiminin ABD ekonomisine yapılan büyük bir yatırım da dahil olmak üzere Çin’in ekonomik suistimalini engellemek için gerekli “tüm araçları” kullanmaya hazır olduğunu söyledi.

Eski Federal Rezerv Başkanı, Salı günü Senato Finans Komitesi önünde yaptığı onay duruşmasında Çin’i “en önemli stratejik rakibimiz” olarak nitelendirerek, “Çin’in küfürlü, haksız ve yasadışı uygulamalarını üstlenmemiz gerekiyor.” Dedi.

Yellen, Çin hükümetini ekonomistler ve uluslararası toplum tarafından geniş çapta kınanan, ucuz ürünleri dış pazarlara boşaltmak, yerli şirketlere yasadışı bir şekilde sübvanse etmek, ticaret engelleri koymak ve fikri mülkiyeti çalmak gibi eylemler nedeniyle eleştirdi.

Yellen, hangi eylemleri kendisinin veya Cumhurbaşkanı seçeceğini Joe BidenJoe BidenMenendez, Navalny protestolarının Çin’in iki büyük ekonomik anlaşmayı kestikten sonra Rusya’ya yaptırım çağrısı yaptı; ABD, küçük bir tanesine odaklanmalı Biden, başkan olarak Walter Reed’deki yaralı servis üyelerine ilk ziyareti gerçekleştiriyor. Çin’in ekonomik uygulamalarını dizginleyeceği gibi, yönetimin devam edip etmeyeceğinden de bahsetmedi. Başkan TrumpDonald TrumpPalm Beach, Trump’ın Mar-a-Lago Göçmenlik reformundaki ikametgahını gözden geçiriyor Para Üzerine: GameStop tartışması hakkında beş soru | Biden, Yellen yeni yardım için hızlı hareket çağrısında bulundu DEVAMIÇin malları üzerindeki tarifeler.

Trump’ın tek taraflı müzakereler ve agresif cezalar tercihinden farklı olarak ABD’nin Pekin’le yüzleşmek için müttefiklerle birlikte çalışması gerektiğini söyledi.

Yellen, “Adil olmayan ticaret uygulamalarını çözmeye çalışmamız gerektiğine inanıyorum ve bunu yapmanın en iyi yolu tek taraflı olmaktansa müttefiklerimizle çalışmaktır.” Dedi.

“Ve haksız uygulamaların fikri mülkiyetin çalınması ve zorla teknoloji transferleri veya haksız teknolojik avantaj sağlayan sübvansiyonlar gibi şeylerle ilgisi olduğunda, doğrudan bu uygulamalara odaklanmamız gerektiğini düşünüyorum” diye ekledi.

Yellen ayrıca altyapıya, teknolojik araştırma ve geliştirmeye ve daha büyük bir iş gücüne yoğun yatırımlar yaparak ABD ekonomisini daha rekabetçi hale getirmeyi vurguladı.

Biden, bu ayın başlarında Kongre’nin ekonomik yardım ve koronavirüs müdahale planını onaylamasının ardından büyük bir altyapı tasarısı teklif edeceğini söyledi. Ancak seçilen cumhurbaşkanı ve yeni gelen yönetim, Çin’in ekonomik saldırganlığını nasıl geri püskürtmeyi planladıklarına dair çok az fikir verdi.

Biden, Trump’ın tarifelerini milyarlarca dolar değerinde Çin ürününe tutup tutmayacağını, yükselteceğini veya ayarlayacağını söylemeyi reddetti. Ayrıca, Çin’in uzun süredir devam eden haksız uygulamalarını engellemek için ne gibi önlemler alacağı hakkında çok az şey söyledi.

Trump, ticarette Çin ile yüzleşmeyi ekonomik gündeminin birincil odağı haline getirdi, ancak Pekin’in kötü niyetli davranışında büyük ölçüde herhangi bir önemli değişiklik sağlayamadı. Çin hükümeti, Trump ile bir ticaret anlaşmasında daha fazla miktarda ABD ürünü satın almayı kabul etti, ancak uzun süredir aranan yapısal reformlara yalnızca yüzeysel taahhütlerde bulundu.

Previous articleGOP senatörü, Trump görevden ayrıldıktan sonra görevden alma davasının anayasaya uygunluğunu sorguladı
Next articleMedyanın açılış törenine kurşun geçirmez yelek, gaz maskesi ve kask getirmesi yasaklandı

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here